IV Konkurs „Szanuj energię, chroń klimat”

 

Już po raz czwarty zapraszamy bielskie przedszkola do udziału w organizowanym przez Biuro Zarządzania Energią konkursie Szanuj energię, chroń klimat.

 

Tym razem akcję zainicjują już sami nauczyciele prowadząc TYDZIEŃ DOBREJ ENERGII PRZEDSZKOLAKÓW. W ramach zajęć dydaktycznych nauczyciele oraz zaproszeni eksperci przystępnie zaprezentują dzieciom temat ochrony natury i oszczędzania energii. Program edukacyjny obejmuje zagadnienia dotyczące energii elektrycznej, ciepła, przemian energetycznych, ukazanych dzieciom przystępnie w formie zabawowej, po przez bajki i gry. Pociechy będą miały okazję m.in. zobaczyć filmik stworzony przez Komisję Europejską „Energy. Let’s save it” zabawnie i klarownie pokazujący sposoby na oszczędności. Przedstawiciel PK Therma przeczyta dzieciakom swoją wersję Czerwonego Kapturka, zaś gość z Taurona wyświetli film o bezpieczeństwie korzystania z prądu. Polowat udostępnił zaś historyjkę drugiego życia butelki Petulki. Po za wiedzą przekazaną w przystępnej formie, dzieci naocznie przyczynią się do oszczędzania w swoim środowisku, rozklejając na terenie przedszkola naklejki informacyjne np. „Oszczędzaj wodę, dokładnie zakręć kran”. Wielką atrakcją, dosłownie bo obejmującą 12 metrów kwadratowych będą udostępnione specjalnie na zajęcia puzzle 3 x 4 metry.

Ponadto przekazujemy pakiet ulotek informacyjnych, które podpowiedzą dorosłym w tym kadrze nauczycielskiej i rodzicom na tematy praktyczne. Będzie można dowiedzieć się czym jest „niska emisja”, zrównoważony rozwój, czy jak czytać etykiety energetyczne na sprzęcie AGD.

Tydzień Dobrej Energii ma być dla przedszkolaków wstępem do konkursu. Zadaniem konkursowym będzie stworzenie z materiałów wtórnych/ odpadowych/recyklingowych przedmiotu  użytecznego czyli, słynne „coś z niczego”.

 Zapraszamy do wspólnej zabawy!

 Przedszkola otrzymują niezbędne materiały dydaktyczne w postaci:

 1. MEGA Puzzle 3 x 4 m
2. Termometr LCD przedstawiający dzieciom właściwą temperaturę pomieszczenia
3. Film edukacyjny  „Bielsko-Biała wybrało rozwój ekologiczny i efektywność energetyczną”
4. Film animowany  „Energy. Let’s save it!”
5. Film animowany „Drugie życie butelki Petulki”
6. Bajka „Czerwony Kapturek w mieście”
7. Puzzle A4  foliowane „Reksio radzi” – 3 rodzaje
8. Zestaw 7 typów eko-nalepek
9. Ulotka – Zrównoważony rozwój
10. Ulotka – Czy niska emisja jest szkodliwa?
11. Ulotka – Etykiety energetyczne na sprzęcie AGD/RTV
12. Broszura projektu Imagine, promująca europejskie wzorce działań energetycznych

 

Przykłady eko-naklejek przekazywanych dla przedszkoli, a  którymi jest już oklejony Urząd Miejski i między innymi budynek Straży Miejskiej

 

W tym miejscu serdecznie dziękujemy kobiecie o niespożytej dobrej energii, pani Annie Treszczyńskiej -Rodak z Przedszkola nr 42 za stworzenie pomysłowego, atrakcyjnego i niesamowicie trafnego logo „PRZEDSZKOLE Z DOBRĄ ENERGIĄ”

Pozytywna moc niech będzie z Nami 🙂