Jaki cel nam przyświeca?
Głównym naszym celem jest zainteresowanie uczniów i dzieci tematyką zrównoważonego rozwoju, oszczędzania energii i ochrony klimatu. Najlepiej oceniane są prace, które w kreatywny i innowacyjny sposób pokazują jak chronić środowisko – mówi Katarzyna Kordas, inspektor Biura.
Konkurs podzielony jest na grupy wiekowe, dzięki temu dociera do dzieci i młodzieży na każdym etapie edukacji: od przedszkola aż po szkołę średnią.
Jakie są w tym roku tematy konkursów?
Obecnie proponujemy pięć kategorii tak, aby każdy mógł znaleźć odpowiednią formę dla siebie. Od pracy plastycznej, poprzez plakat, hasło i logo promujące oszczędzanie energii, po fotografie i clip filmowy. –wymienia Katarzyna Kordas.
Przedszkolaki zmierzą się w pracach plastycznych i zaprezentują, jak powinniśmy dbać o środowisko na co dzień, a uczniowie klas I-III w formie plakatu pokażą swoją wizję czystego miasta. Starsi uczniowie klas IV-VI będą mieli za zadanie wymyślenie najlepszego hasła i logo promującego oszczędzanie energii. Gimnazjaliści, aby wziąć udział w konkursie, będą musieli wykazać się zmysłem obserwacji i sfotografować najpiękniejsze miejsca w ich mieście, które chcieliby chronić dla potomnych. Organizatorzy chcą także zaangażować uczniów szkół ponadgimnazjanych, dla których rzadko organizowane są konkursy o tematyce ekologicznej. Tym razem młodzież będzie kręcić clipy ukazujące alternatywne źródła energii w ich mieście.
Jak przygotować uczniów do konkursu?
Każda edycja konkursu „Szanuj energię, chroń klimat” pokazuje, że uczniowie są bardzo kreatywni, a nauczyciele zmotywowani i zaangażowani. Jest to możliwe dzięki ścisłej współpracy z Miejskim Zarządem Oświaty, którego pracownicy są także Ambasadorami Klimatu. Elementem poprzedzającym wzięcie udziału w konkursie jest przeprowadzenie zajęć dydaktycznych na temat oszczędzania energii. Nauczyciele mają do dyspozycji płyty CD z materiałami edukacyjnymi, film „Bielsko-Biała wybrało rozwój ekologiczny i efektywność energetyczną”, bajki animowane dla najmłodszych czy kolorowanki dla najmłodszych dostępne na stronie www.miastodobrejenergii.com
Wyniki konkursu co roku ogłaszane są na Beskidzkim Festiwalu Dobrej Energii, który w sposób interaktywny, łącząc zabawę z nauką, zachęca mieszkańców do oszczędzania energii w codziennym życiu. Podczas II edycji festiwalu wręczono ponad 200 nagród, a we wszystkich konkursach udział wzięło ponad 1000 dzieci i młodzieży. Dla uczniów, jak i dla zwycięskich szkół czekają atrakcyjne nagrody. W poprzednich edycjach organizatorzy przygotowali takie upominki dla laureatów jak plecaki solarne, aparaty fotograficzne, urządzenia wielofunkcyjne dla szkół, edukacyjne gry planszowe, zabawki solarne i wiele innych nagród.
POBIERZ ZAŁĄCZNIKI KONKURSOWE!
Więcej informacji na ten temat udziela: Biuro Zarządzania Energią, Pl. Ratuszowy 6, pok. 511 tel. 33 49715 24