Ogrzewaj ekologicznie i uzyskaj dotację do 6000 zł

Masz stary piec węglowy? Chcesz zwiększyć własne bezpieczeństwo, komfort użytkowania, a także przyczynić się do poprawy stanu środowiska? Jeszcze do końca roku mieszkańcy Bielska-Białej mogą skorzystać z dotacji przy wymianie starych kotłów lub pieców węglowych – decyduje kolejność zgłoszeń, warto więc zrobić to jak najszybciej.

Dotację można uzyskać w wysokości do 6000 zł likwidując stare kotły węglowe lub piece kaflowe wymieniając je na ekologiczne źródło ciepła, którym może być np.:

– kocioł gazowy,

– pompa ciepła,

– elektryczne piece akumulacyjne,

– kocioł na pelet lub inną biomasę (bez dodatkowego rusztu),

– kocioł węglowy z podajnikiem, posiadający odpowiedni atest energetyczno-ekologiczny (bez dodatkowego rusztu).

Jak uzyskać dotację? Poradnik „Dotacja krok po kroku”.

Wiele osób chcących skorzystać z dotacji, obawia się o zbytnie formalności. Poniżej publikujemy poradnik „Dotacja krok po kroku”, który objaśnia poszczególne etapy uzyskania dofinansowania.

• zapis beneficjenta i rejestracja wniosku u Operatora (P.K.Therma),
  • złożenie oświadczeń i wymaganych dokumentów,
  • wybór kotła i wykonawcy,
  • uzyskanie wstępnej opinii kominiarskiej o możliwości podłączenia do komina wybranego kotła,
  • wykonanie inwentaryzacji i kosztorysu przez wykonawcę
  • zaakceptowanie kosztorysu przez mieszkańca oraz inspektora UM,
  • podpisanie przez mieszkańca umowy wykonawczej z instalatorem i dotacyjnej z UM,
  • wykonanie inwestycji (demontaż starego kotła i montaż nowego),
  • komisyjny odbiór kotłowni,
  • wypłata dotacji na konto mieszkańca.

Bielsko-Biała dba o klimat i bezpieczeństwo swoich mieszkańców

Program wymiany kotłów realizowany jest od 2007 roku w Biurze Zarządzania Energią w Bielsku-Białej, które promuje oszczędzanie energii wśród mieszkańców miasta. Z dotacji Urzędu Miejskiego do 2011 roku skorzystało już ok. 1400 osób (poprzez wymianę starych kotłów węglowych), a dodatkowych ok. 800 osób zainstalowało instalacje solarne, które aktualnie są wspomagane dotacjami przez Wydział Ochrony Środowiska.

Efekty są bardzo widoczne. W wyniku realizacji programu szacowana roczna emisja zanieczyszczeń w Bielsku-Białej została zmniejszona o około 5 tys. ton rocznie Jak widać tego typu działania wspomagają nie tylko mieszkańców Bielska-Białej, ale także mają ogromny wpływ na stan środowiska. Poza wymianą pieców, warto zdać sobie sprawę, że nasze codzienne nawyki również wpływają na koszty ogrzewania i środowisko naturalne.

Oszczędzam-mniej płacę, czyli kilka praktycznych porad:

• Utrzymuj maksymalnie 20 st.C w pokoju dziennym i obniż temperaturę, gdy nie jest on użytkowany. W magazynach zaleca się temperaturę od 10 – 12 st. C
  • Przed sezonem grzewczym sprawdź, czy okna i drzwi są dobrze uszczelnione
  • Zasuwaj na noc rolety w oknach- zmniejszysz straty ciepła o 4-5 %
  • Nie zasłaniaj grzejników zasłonami i nie używaj ich jako suszarek – zaoszczędzisz nawet do 20 % energii

Więcej informacji na temat dotacji udziela: Biuro Zarządzania Energią, Pl. Ratuszowy 6, pok. 511, tel. 33 49715 24

Ilustrujący tytuł artykułu plakat „Trzymaj się ciepło” pochodzi z wystawy „Gmina z Klimatem” organizowanej przez Fundację EKO-rozwoju. Fundacja ta przyznała Gminie Bielsko-Biała pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie o tym samym tytule.

Z kolei zdjęcie w artykule pochodzi z wystawy bielskich „Ambasadorów Klimatu”, która została zrealizowana w Biurze Zarządzania Energią w ramach europejskiego projektu ENGAGE.