Anglicy ściągają od nas pomysły

Wystarczą proste czynności takie jak gaszenie światła po wyjściu z toalety lub dokładne zakręcanie kranu.
Jeśli jeszcze dołoży się do tego zakręcenie grzejnika przy wietrzeniu pomieszczenia – to oszczędności mamy gwarantowane.
W 2016 roku uruchomiono w 32 szkołach publicznych dwuletni projekt pn: „Każdy WAT na wagę złota II – czyli śląskie dzieci i młodzież uczą się jak efektywnie oszczędzać energię w szkole”,
który był koordynowany przez Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités”, a organem prowadzącym w Bielsku-Białej było Biuro Zarządzania Energią Urzędu Miejskiego.

Dzięki wysiłkom społeczności szkolnej w każdym roku szkolnym generowane są oszczędności w zużyciu prądu, gazu i ciepła.
Połowa z nich zostaje w budżecie miasta, a połowa trafia do szkoły, na jej wyłączne potrzeby, tak aby wytworzone nawyki uczniowskie i nauczycielskie miały swoje odzwierciedlenie w bezpośrednich korzyściach finansowych. Chodziło o to, by zaoszczędzić na wydatkach ponoszonych na: wodę, ogrzewanie i prąd.

Efekt? Zaoszczędzono w sumie ćwierć miliona złotych we wszystkich szkołach.
Wzór stanowi tutaj SP 1, której udało się zaoszczędzić ponad 40 tys. Połowę tej kwoty dostała placówka, na przykład na doposażenie sal, czy organizację wycieczek.

– Nie wymyśliliśmy jakiś olbrzymich wydarzeń, bo na terenie szkoły jest bardzo dużo imprez. Wymyśliliśmy sobie, że coś będzie co miesiąc […], żeby uczniom co chwilę przypominać – opowiada Anna Czarnota, nauczycielka języka angielskiego i w SP 1 koordynator projektu.

Dumą powinno napawać to, że rozwiązania zastosowane w szkołach w Bielsku-Białej przyjechali podglądać… Anglicy. Doradcy edukacyjni z Hrabstwa Durham chcieli zobaczyć jak u nas realizowany jest projekt. Jakie są mocne strony projektu, a w którym obszarze działanie nie przynosi efektów.

– Anglicy również realizują dużo projektów edukacyjnych w szkołach. Starają się swoje szkoły zaangażować w tematy okołoenergetyczne i po prostu zainteresował ich ten projekt – komentuje Patrycja Płonka, kierownik projektu.