14 Beskidzki Festiwal Dobrej Energii

W piątek, 24 maja br., Park Słowackiego wypełnił śmiech i radość uczestniczących w 14 Beskidzkim Festiwalu Dobrej Energii przedszkolaków, uczniów, nauczycieli i całych rodzin. Coroczne święto klimatu i energii, trwające od rana do wieczora, finalizuje 8-miesięczne edukacyjne działania w ekologicznym konkursie “Szanuj energię, chroń klimat”. Na festiwal przybyły uczestniczące w konkursie przedszkola i szkoły, a efekt konkursowych wysiłków można było podziwiać na tzw. kostce klimatycznej zlokalizowanej w centralnej alejce parkowej. Na czterech płaszczyznach banerów promocyjnych znalazły się 124 plakaty tzw. Ambasadorów Klimatu, czyli 1115 osób, które zaprezentowały swoje pro-środowiskowe działania na indywidulanych zdjęciach. To przedszkolaki, uczniowie i nauczyciele zaangażowani w tegoroczną edycję konkursu noszącego tytuł “Klimatyczne Bielsko-Biała”. Ta akcja to nawiązanie do grona Ambasadorów Klimatu z 2011 roku, kiedy to Bielsko-Biała jako polski uczestnik unijnego projektu ENGAGE, zaangażowało w swoją klimatyczno-energetyczną strategię ponad 1000 obywateli miasta. 14-stu z nich pojawiło się na specjalnej galerii zatytułowanej “Ambasadorzy Klimatu Reaktywacja” pod namiotem festiwalowym i można było przekonać się jak udało się im wywiązać z powziętych 13 lat temu zobowiązań. Do galerii dołączyły plakaty 14-stu nowych Ambasadorów Klimatu - instytucji, firm i osób, które jako partnerzy kampanii “Bielsko-Biała chroni klimat” dołączyli na przestrzeni kilkunastu lat do działań edukacyjnych.

Impreza obfitowała w uczestników, zarówno na blokach: przedszkolnym i szkolnym, jak i po południu, gdy do obchodów prośrodowiskowych dołączyły rodziny bielszczan. Rano i popołudniu swoimi talentami zachwycali mistrzowie świata i rekordziści: Łukasz Świrk - w akrobatyce i szybkościowej wspinaczce oraz Krzysztof Drabik – w sztuce flair i żonglerce barmańskiej. Tradycyjnie kunsztem iluzji zadziwiał Adrian Miroraj. Wszyscy zachęcali do odkrywania własnych talentów szkoląc w swoim fachu chętnych uczestników i demonstrując na scenie efekty tych szybkich treningów. Na festiwal powróciły inspirujące stoiska szkół ponadpodstawowych: liceów i techników, a nawet szkół podstawowych. Aż 22 stoiska manualne, pokazowe, naukowe i kulinarne przyciągnęły tłumy dzieci i młodzieży atrakcyjnym zaprezentowaniem szkolnych aktywności. Nauka przez zabawę? Dlaczego nie! Partnerzy kampanii “Bielsko-Biała chroni klimat” także zachwycili pomysłowością swoich stanowisk. Do grona stałych partnerów tj. AQUA, ZGO, PreZero, Leroy Merlin, Flojamo, Nadleśnictwo Bielsko i Kino Helios dołączyło Studio Filmów Rysunkowych oraz firma motoryzacyjna Marelli. Impreza nabrała europejskiego charakteru dzięki obecności Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Polskiej Sieci Energie Cites - koordynatora projektu unijnego Europejki Pakt na Rzecz Klimatu, który zbiegł się z reaktywacją lokalnej idei wspierania dzialań proklimatycznych.

W Rodzinnej Strefie Relaksu drużyny rodzinne wygrywały atrakcyjne nagrody w konkursie Ekomnibus i już szykują się na loty szybowcowe ufundowane przez Aeroklub Bielsko-Bialski, weekendy z elektryczną Teslą, kolacje w restauracji Wirtuozeria i Margaritta czy wspólne wypady do “Banialuki”, świeżo otwartego Centrum Bajki i Animacji “OKO” czy do parku linowego Trollandia. 70 drużyn grających w terenową rodzinną grę “Ekobusiness” po zdobyciu waluty energetycznej tzw. Energisia, kupowało multimedialne nagrody w Ekobazarku, a zainteresowani przeprowadzonym przez Straż Miejską pokazem ekologicznego spalania wegla i drewna w kotłach posiedli wiedzę, jak ogrzać swoje domy bez zanieczyszczania miejskiego powietrza. Ponadto można było zwiedzić elektryczny autobus MZK i ekologiczną śmieciarkę, wsiąść do szybowca, a także przejechać się najszybszym elektrykiem czyli słynną Teslą. Do aktywności sportowej uczestników festiwalu zachęcali uczniowie Szkoły Mistrzostwa Sportowego BBTS proponując piłkarski trening przedszkolakom oraz ekipa BBOSiR przypominając rodzinom zabawy retro-podwórka. Każdy, kto odwiedził park Słowackiego w piątek nasycił zarówno ducha, jak i ciało, gdyż swoimi specjałami raczyły: sąsiadująca z parkiem restauracja CHOPINA 5, restauracja dla wegan i mięsożerców Bistro Gastro Habitat, a także restauracja Nowy Świat w orzewiającej lodowej odsłonie. Uczniowie bielskiego Gastronoma z dumą zaserwowali licznym uczestnikom letnie drinki, zdrowe kanapki i smakowite ciasta.

O lokalne środowisko zadbać może każdy, kto chce. Jak to robić pokazało oraz dowiedziało się podczas obchodów Beskidzkiego Festiwalu Dobrej Energii blisko 3500 osób. Na nowe pomysły i atrakcje zapraszamy za rok.