Bielskie przedszkola zostaną wyposażone w oczyszczacze powietrza

Banner 1

Aż 16 bielskich przedszkoli otrzyma oczyszczacze powietrza w ramach kampanii edukacyjnej pod nazwą „MOGĘ! Zatrzymać SMOG – Przedszkolaku złap oddech”.

Akcja została zorganizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego i docelowo obejmie 12,5 tys. przedszkolaków z naszego regionu. Jest zaprojektowana na okres III kwartał 2019 – II kwartał 2020 roku. Do przedszkoli, które zaangażują się w kampanię trafi 500 oczyszczaczy powietrza. Zadaniem tych placówek będzie m.in. opracowanie scenariusza zajęć dla dzieci oraz przedstawienia o tematyce antysmogowej, a także promocja kampanii wśród rodziców dzieci i społeczności lokalnej. Te działania edukacyjno-promocyjne mają zaowocować nie tylko znacznym wzrostem świadomości ekologicznej dzieci i ich najbliższego otoczenia, ale przede wszystkim wprowadzić nawyk codziennej weryfikacji jakości powietrza, która ma istotny wpływ na stan zdrowia. Merytorycznie wspierają kampanię regionalne ośrodki doskonalenia nauczycieli WOM.

Do udziału w kampanii zgłosiły się 436 przedszkoli z terenu województwa śląskiego, a z naszego okręgu konkursowego, z 76 zgłoszeń zakwalifikowało się do konkursu 16 bielskich przedszkoli, a 18 trafiło na listę rezerwową. Oznacza to, że aż 54 oczyszczacze powietrza zostaną zainstalowane w salach przedszkolnych na terenie Bielska-Białej z funduszy Urzędu Marszałkowskiego. To na start, a w trakcie kampanii dzieci otrzymają materiały oraz zestawy edukacyjne ułatwiające prowadzenie zajęć tematycznych. Najciekawsze relacje filmowe z przedstawień przedszkolnych zostaną nagrodzone pucharem Marszałka Województwa Śląskiego i udziałem przedszkolaków w przedstawieniu teatralnym pod nazwą „Bajka o księciu Apsiku i złym Smogu”. Wszystkie uczestniczące przedszkola zostaną zaopatrzone w tablice informujące o jakości powietrza i ulotki edukacyjne na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie człowieka, szczególnie dzieci oraz sposobów unikania narażenia na zanieczyszczone powietrze, do przekazania rodzicom przedszkolaków.

Bielskie przedszkola będące pod zarządem Miejskiego Zarządu Oświaty zgłosiły się do konkursu, gdyż uczestnicząc w wieloletniej kampanii „Bielsko-Biała chroni klimat”, w ramach 9-ciu edycji konkursu „Szanuj energię, chroń klimat” są świetnie przygotowane do tworzenia tego typu prac konkursowych i zapewne poradzą sobie z każdym z ww. zadań kampanii wojewódzkiej.

Poniżej lista zakwalifikowanych do konkursu przedszkoli z okręgu Bielsko-Biała:

Placówki Bb 1