Elektryczny show na kółkach

60990345 3297012176991721 4702034666998202368 N

W sobotę 18 maja na terenie Ośrodka Doskonalenia Zawodowego ZIAD Bielsko-Biała S.A. pod Szyndzielnią bielszczanie mieli niebywałą okazję zobaczyć, a co najistotniejsze przetestować, kilkanaście samochodów elektrycznych różnych marek: BMW, Mini Cooper, Hyundai, Renault, Audi, Nissan, a nawet Fiat. Każdy kierowca miał możliwość zakosztowania niesamowitych wrażeń jakie daje zrywność i bezgłośność elektryka. Po uliczkach ZIADu śmigały kolorowe, szybkie auta z zachwyconymi kierowcami za sterem. Tylko hałasu nie było, gdy gwałtownie przyspieszali. Ale to nie wszystko. Ten kto kocha dwukołowce miło się zaskoczył. Kilkanaście rowerów miejskich i górskich z napędem elektrycznym, elektryczne skutery, a nawet dziecięce quady o tym napędzie zachęcały do przejażdżki i testowania. Śmiałków było wielu. Młodych, którzy lubują się w lekkich pojazdach elektrycznych Fundacja OnBoard instruowała w jeździe na longbordach, a vis a vis tego traktu szkoleniowego można było zasięgnąć porad, jak ze zwykłego roweru zbudować elektryczny. To pierwsze na Podbeskidziu wydarzenie ściągnęło także właścicieli różnych pojazdów elektrycznych. Niespodziewanie pojawili się konstruktorzy elektrycznych przeróbek popularnych fiatów: Fiata 126p, czyli legendarnego Malucha i młodszego jego brata Fiata 500.

61004693 3297011673658438 6586227675768029184 NWieści o tym wydarzeniu dotarły także do posiadaczki zachwycającej swą prędkością i zasięgiem Tesli S oraz bielszczanina, który w przeddzień zakupił granatowego Jaguara I-PACE równie dobrego w osiągach. Obie limuzyny skorzystały z otwartej w samo południe przez Prezydenta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego ogólnodostępnej stacji ładowania, zlokalizowanej na parkingu przed Hotelem Dębowiec. Teraz już w kilku miejscach w naszym mieście można „tankować” elektryki. Planując dalszy wyjazd najlepiej skorzystać z mapy punktów ładowania pojazdów elektrycznych https://www.plugshare.com/. Ładując elektryka w warunkach domowych 100 km trasy przejedziemy najtaniej, bo w przypadku miejskiego auta zapłacimy nieco powyżej 8 zł.
Do końca 2020 roku w Bielsku-Białej ma powstać 100 punktów ładowania elektryków. Do tego trzeba się szybko i dobrze przygotować. Dotyczy to rynku samochodów elektrycznych, stąd wydarzenie dla mieszkańców „Elektromobilność w praktyce”, przybliżające ofertę rynku lokalnego. Dotyczy też infrastruktury, dlatego w piątek 17 maja w szkoleniu pod tym samym tytułem wzięło udział blisko 70-ciu pracowników samorządowych oraz szefów jednostek miejskich i firm świadczących usługi dla gminy. W myśl Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych przyszły rok ma być kluczowy dla szybkiego rozwoju tego segmentu transportu w polskich miastach. Szkolenie dla samorządowców oraz interaktywne wydarzenie dla mieszkańców „Elektromobilność w praktyce” zorganizowało Biuro Zarządzania Energią w Urzędzie Miejskim w Bielsku-Białej oraz ZIAD Bielsko-Biała S.A.

Elektryczne pojazdy, które pojawiły się podczas wydarzenia