Już czas na elektryki!

Electric Car 3415325 960 720

Już czas na elektryki także w Bielsku-Białej!

18 maja na terenie ZIADu, pod Szyndzielnią pierwsza unikalna wystawa pojazdów elektrycznych! Unikalna, bo umożliwiająca także ich testowanie. Przyjdź i przejedź się na prądzie! „Elektromobilność w praktyce” już w Bielsku-Białej.

Po polskich drogach jeździ już niemal 5 tysięcy samochodów elektrycznych, które mogą korzystać z ponad 640 stacji ładowania – wynika z Licznika elektromobilności, uruchomionego przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) oraz Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM). Pod koniec marca br. w Polsce zarejestrowanych było już 4987 elektrycznych samochodów osobowych, z czego dwie trzecie to pojazdy w pełni elektryczne (BEV, ang. battery electric vehicles), a pozostałe to hybrydy typu plug-in (PHEV, ang. plug-in hybrid electric vehicles). I kwartał tego roku to dynamiczny wzrost liczby zarejestrowanych elektryków. To głównie dzięki firmowym zakupom flotowym.

We Wrocławiu uruchomiono Miejską Wypożyczalnię Samochodów Elektrycznych Vozilla, gdzie jeździ 200 zeroemisyjnych Nissanów i Renault. 500 elektrycznych BMWi3 systematycznie wprowadza na ulice Warszawy koncern energetyczny Innogy. Elektryczne Renault ZOE, Volkswageny e-UP i e-Golf czy smarty EQ są wypożyczane na minuty od takich przedsiębiorstw jak PGE, Tauron, Energa, Panek Car Sharing czy Traficar. Rewolucja na rynku samochodowym jest już faktem.

Ale gdzie „tankować” elektryki?

Samochody elektryczne wymuszą na kierowcach zmianę podejścia do użytkowania pojazdów. Zamiast wizyt na stacjach benzynowych, „zatankować” będzie można w domu w czasie snu, w biurze podczas pracy lub w trakcie zakupów w centrum handlowym. W przestrzeni miejskiej dostępne będą głównie tzw. szybkie i półszybkie ładowarki. Pierwsze z nich umożliwiają naładowanie samochodu do 80% w około ½ godziny, drugie potrzebują na to kilku godzin. Gdy kierowca może skorzystać ze stacji ładowania tam, gdzie tego potrzebuje, zasięg samochodu elektrycznego przestaje mieć znaczenie. Stacje w miejscach zamieszkania, w garażach, z których kierowcy korzystają głównie w nocy, pozwalają naładować auto do oczekiwanego poziomu. Jednocześnie istniejąca infrastruktura w przestrzeni publicznej sprawia, że nie muszą się martwić o brak zasilania podczas dłuższych podróży. W ten sposób kierowcy uzyskują komfort i ekonomiczność podróżowania.

Na koniec marca br. w Polsce działało ponad 646 stacji ładowania pojazdów elektrycznych (1148 punktów), w tym najwięcej w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Katowicach, Gdańsku i Poznaniu. 33% stanowiły szybkie stacje ładowania prądem stałym (DC), a 67% wolne ładowarki prądu przemiennego (AC) o mocy mniejszej lub równej 22 kW. W tym zakresie Polska posiada jeden z największych udziałów punktów DC w Europie. Stacje ładowania są już przy trzech sklepach IKEA, a wkrótce pojawią się przy restauracjach KFC.

A Bielsko-Biała zaprasza na „Elektromobilność w praktyce”

czyli na wydarzenie dedykowane mieszkańcom miasta, podczas którego można będzie zobaczyć, ale i przetestować samochody elektryczne i hybrydowe wielu marek, które dostępne są na rynku lokalnym. 18 maja br. na terenie ZIADu, pod Szyndzielnią, pojawią się nie tylko elektryki na czterech kółkach: BMW, Nissan, Renault, VW czy nawet najszybsza na rynku Tesla. Dla każdego będzie coś ciekawego: rowery górskie i miejskie, hulajnogi i longboardy. Wszystko z napędem elektrycznym. Nie zabraknie także dziecięcych quadów, które zadziwiają swoją zwinnością, a nawet elektrycznego trójkołowca dla seniorów czy osób niepełnosprawnych. Przewidziane konkursy i nagrody na stoiskach wystawców. Dodatkową atrakcją będzie otwarcie szybkiej stacji ładowania, którego dokona Prezydent Miasta Jarosław Klimaszewski.

Warto to zobaczyć, ale jeszcze lepiej wypróbować. Przejedź się na prądzie! Urząd Miejski – Biuro Zarządzania Energią i ZIAD Bielsko-Biała S.A. Ośrodek Doskonalenia Zawodowego zapraszają w sobotę 18 maja, w godzinach 10 – 15. Wstęp i parking bezpłatny.

Fragmenty tekstu zaczerpnięto ze strony www.pspa.com.pl oraz www.elektro.info.pl

Zaproszenie Elektromobilność W Praktyce 18.05.2019