Kolorowo i naukowo w Parku Słowackiego!

Zdjęcie kolorowych balonów i ludzi

VII Beskidzki Festiwal Dobrej Energii już za nami. W pamięci pozostało echo radosnych okrzyków dzieci i uśmiechy osób biorących udział w wielu atrakcjach tegorocznej imprezy.

Słoneczko rozświetliło niebo, kiedy rankiem 9 czerwca w Parku Słowackiego, w górę poszybowało 700 kolorowych baloników wypuszczonych przez rozradowane przedszkolaki. Gościliśmy aż 28 grup przedszkolnych,  tych, które zaangażowały się w tegoroczną edycję konkursu „Szanuj energię, chroń klimat”. Poznaliśmy zwycięzców tego konkursu, ale nagrodzone zostały też najlepiej przebrane przedszkola. W nagrodę pobawią się wkrótce klockami LEGO, cegiełkami TEIFOC lub odwiedzą Muzeum Historyczne na Zamku Sułkowskich. Z pewnością zatęsknią do kolejnego festiwalu pamiętając o ciekawych przygodach z bohaterami bajek Studia Filmów Rysunkowych, oglądając zdjęcia pamiątkowe z Reksiem czy otrzymany komiks „Bielski i Biała ratują miasto”.

.

A jak  na festiwalu bawili się uczniowie i młodzież szkolna?

Pokazy doświadczeń fizycznych i chemicznych, fantastyczne rzeźby z warzyw i owoców, murowanie z cegiełek miasta dobrej energii, rozbiórka starych komputerów na części czy sterowanie robotami z klocków LEGO, zabawa z rowerem-elektrownią czy elektrycznym labiryntem Parku Interakcje – to tylko namiastka tego czego można było zakosztować pod namiotem festiwalowym. A wszystko uwieczniane przez uczniów-fotografów z Liceum Ogólnokształcącego COR. Aż 50-ciu licealistów z tej szkoły wsparło imprezę wolontariatem: przygotowali balony, prowadzili przedszkolaki, malowali buźki, fotografowali uczestników i animowali zapomniane zabawy na tzw. Retro-podwórku na Orliku. W wolontariat włączyło się także kilkudziesięciu uczniów z Gimnazjum nr 11, głównie troszcząc się, aby plakaty festiwalowe dotarły do każdej placówki oświatowej w mieście oraz asystując podczas Eliminacji do Mistrzostw Polski w grach planszowych toczących się podczas festiwalu. Tylko dzięki takiej pomocy możliwe było przyjęcie na wydarzenie ponad 2000 dzieci i młodzieży. Na imprezie poznaliśmy również zwycięzców szkolnych konkursów „Szanuj energię, chroń klimat”, a uczestniczyło w nim aż 300 uczniów.

Blok dla mieszkańców, ich rodzin i znajomych również udał się wyjątkowo.

W tym roku oprócz tradycyjnej gry miejskiej „Zapanuj nad energią”, w której wystartowały rodziny bielszczan rywalizując między sobą wiedzą i sprawnością fizyczną, pojawił się rodzinny konkurs wiedzy o budownictwie niskoenergetycznym pn.: „Dom, który cieszy”. Zwycięzcy w nagrodę spędzą letni tydzień w energooszczędnych apartamentach nad Morzem Bałtyckim ufundowany przez właściciela i producenta drewnianych domów niskoenergetycznych Gamebo-dom i Drew-Inwest.

Mężczyzna plujący ogniem

Na scenie natomiast wciąż coś się działo: niewiarygodna iluzja Adriana Mitoraja, barmańska żonglerka Mistrza Europy Krzysztofa Drabika, taneczne ewolucje zespołów Szkoły Tańca CUBANA oraz Szkoły Sztuk Walki Capoeira, energetyczna zumba pod okiem utytułowanej instruktorki Ireny Awieruszko-Ptaszkiewicz oraz kulinarny pokaz zdrowego odżywiania w wykonaniu autora wielu książek z kaszą jaglaną w roli głównej Marka Zaremby. Dmuchana ścianka wspinaczkowa z asystą trenerów z Prima Roca nie zaznała chwili spokoju – cały dzień piętrzyły się przed nią kolejki chętnych na wspinaczkowy wysiłek. A niedaleko namiotu można było „zwiedzić” najnowszą śmieciarkę firmy SUEZ S.A., zobaczyć makietę Zakładu Gospodarki Odpadami, zapisać się na zwiedzanie bielskiej elektrociepłowni na stoisku Tauron Ciepło oraz zapoznać się z elektryczną 500-setką – prototypowy samochód zmontowany w bielskim Bosmalu. W parku natomiast zaprezentowane było drzewo tlenowe OxyTree, model domowej elektrowni słonecznej o mocy 4kWp oraz model drewnianego domu niskoenergetycznego. Pod wieczór, kto zainteresowany, zobaczył jak ekonomicznie i ekologicznie wykorzystać dobrej jakości węgiel do ogrzania domu spalając go bez dymu. A to dzięki twórcom portalu www.czysteogrzewanie.pl. Wchodząca w życie od 1 września śląska uchwała antysmogowa znalazła swoje odzwierciedlenie w specjalnie opracowanej przez organizatora festiwalu, Biuro Zarządzania Energią, ulotce pod nazwą: „Jest sposób na smog”. Można ją otrzymać również w Urzędzie Miejskim w Bielsku-Białej.

Zabawa udała się wyjątkowo. Przez cały dzień przewinęły się 3-4 tysiące uczestników. Było wesoło, ciekawie, pouczająco i smacznie.

Zapraszamy za rok, na VIII Beskidzki Festiwal Dobrej Energii.