Rusza 9 edycja konkursu “Szanuj energię chroń klimat”

Konkurs – szanuj energię chroń klimat

5 listopada ruszamy z kolejną już 9 edycją konkursu „Szanuj energię, chroń klimat”. Podczas konferencji dla nauczycieli w dniu 25 października 2018 roku w Miejskim Zarządzie Oświaty ogłosiliśmy zadania konkursowe dla poszczególnych grup wiekowych.

Głównym celem konkursu jest zainteresowanie uczniów i dzieci tematyką zrównoważonego rozwoju, oszczędzania energii i ochrony klimatu. Najlepiej oceniane są prace, które w kreatywny i innowacyjny sposób pokazują jakie są sposoby na walkę ze smogiem. Konkurs podzielony jest na grupy wiekowe, dzięki temu dociera do dzieci i młodzieży na każdym etapie edukacji: od przedszkola aż po szkołę ponadpodstawową.

Jakie są w tym roku tematy konkursów?

Obecnie proponujemy cztery kategorie tak, aby każdy mógł znaleźć odpowiednią formę dla siebie. Od gier karcianych, poprzez pracę plastyczną i klipy filmowe.

KATEGORIA DLA PRZEDSZKOLI

Przedszkolaki stworzą własną karcianą „Grę w dobrej atmosferze”o tematyce ekologicznej : zrównoważony rozwój, niska emisja, smog, spalanie śmieci, gospodarka wodno-ściekowa, oszczędzanie energii i wody, odnawialne źródła energii, niskoemisyjny transport itp. (są to zakresy działalności Biura Zarządzania Energią oraz eko-patrolu Straży Miejskiej). Po wykonaniu gry w przedszkolu należy zorganizować Dzień Gier Planszowych, na którym odbędzie się premiera stworzonej na konkurs gry karcianej.

Dla chętnych przedszkoli proponowana jest bezpłatna interaktywna prelekcja tematyczna z udziałem pracownika Straży Miejskiej. Spotkanie można ustalić z pracownikiem Straży Miejskiej tel. 33/8228114 w.313, e-mail: skufel@strazmiejska.bielsko.pl.

KATEGORIA DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH KLASY I-III

Uczniowie klas I-III w formie plakatu będą oczyszczali powietrze podczas 4 pór roku w naszym mieście. Do realizacji pracy konkursowej udostępniamy film edukacyjny, który może być pomocny przy przeprowadzeniu lekcji o tematyce antysmogowej. Partnerem obu kategorii jest Straż Miejska. Dla chętnych szkół proponowana jest bezpłatna interaktywna prelekcja tematyczna z udziałem pracownika Straży Miejskiej. Spotkanie można ustalić z pracownikiem Straży Miejskiej tel. 33/8228114 w.313, e-mail: skufel@strazmiejska.bielsko.pl.

Film edukacyjny do wykorzystania podczas lekcji:

 

KATEGORIA DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH KLASY IV-VIII

Uczniowie klas IV-VIII będą mieli za zadanie stworzyć krótki film instruktażowy zachęcający dzieci i młodzież do przestrzegania nowych zasad segregacji odpadów, obowiązujących w Bielsku-Białej od 1 lipca 2018r., kategoria jest organizowana przy współpracy z ZGO S.A.. Pomoc w realizacji pracy konkursowej może stanowić bezpłatna lekcja tematyczna w klasach IV-VIII pt: „Prawidłowa segregacja odpadów od 1 lipca 2018 roku”, stanowiąca przygotowanie do konkursu, prowadzona przez wykwalifikowany personel ZGO S.A. 1 godzina lekcyjna z udziałem 1 klasy, na które zostaną przedstawione informacje na temat nowego systemu zbiórki odpadów oraz sposobów zagospodarowania odpadów z uwzględnieniem proekologicznych zasad postępowania); zajęcia prowadzone są za pomocą atrakcyjnych i nowoczesnych metod nauczania wzbogaconych o gry edukacyjne utrwalające nabytą wiedzę; narzędzia edukacyjne: tablica interaktywna, filmy, komiks, gra karciana SEGREGUJ z ZGO, gra MEMO, droga odpadu szklanego, Milionerzy itp. Liczba zajęć w dniu wizyty w szkole – max. 4 lekcje (większa ilość do uzgodnienia).

Kontakt w sprawie zapisów na wizyty: Joanna Siwek tel.33 829 75 90 w. 30, e-mail: jsiwek@zgo.bielsko.pl.

KATEGORIA DLA SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH I ODDZIAŁÓW GIMNAZJALNYCH

Szkoły ponadpodstawowe, aby wziąć udział w konkursie, będą musiały wykazać się kreatywnością i stworzyć film promujący elektromobilność i paliwa alternatywne (czas trwania do 2 minut), Partnerem kategorii jest Miejski Zarząd Dróg. Pomocą w realizacji tego zadania może być szkolenie tematyczne przeprowadzone przez pracowników Miejskiego Zarządu Dróg, który jest partnerem kategorii. Szkolenia odbędą się w dwóch terminach 12.12.2018 lub 27.02.2019 w siedzibie MZD ul. Michała Grażyńskiego 10 o godz. 10.00 (czas trwania ok. 1h).

Chętni uczniowie proszeni są o zgłoszenie swojego udziału pod numerem 33/4726010 w.161 lub na adres e-mail: artur.danel@mzd.bielsko.pl na tydzień przed terminem szkolenia. Obowiązuje kolejność zgłoszeń. Liczba uczestników ograniczona – maksymalnie 30 osób.

 

Jak przygotować uczniów do konkursu?

Każda edycja konkursu „Szanuj energię, chroń klimat” pokazuje, że uczniowie są bardzo kreatywni, a nauczyciele zmotywowani i zaangażowani. Jest to możliwe dzięki ścisłej współpracy z Miejskim Zarządem Oświaty, którego pracownicy są także Ambasadorami Klimatu. Elementem poprzedzającym wzięcie udziału w konkursie jest przeprowadzenie zajęć dydaktycznych na temat oszczędzania energii.
Nauczyciele mają do dyspozycji materiały edukacyjne, bajki animowane dla najmłodszych czy kolorowanki dostępne na naszej stronie w tym np. Komiks „Bielski i Biała ratują miasto” dotyczący tematyki antysmogowej, czy „Jak mrówka uczyła bielszczan segregować śmieci” o nowym systemie segregacji odpadów.

Przypominamy, że każda praca konkursowa zgłaszana jest na formularzu zbiorczym prac, a każdy uczestnik na karcie zgłoszenia wraz z oświadczeniem

Wyniki konkursu co roku ogłaszane są na Beskidzkim Festiwalu Dobrej Energii, który w sposób interaktywny, łącząc zabawę z nauką, zachęca mieszkańców do oszczędzania energii w codziennym życiu.

 

Więcej informacji na ten temat udziela: Biuro Zarządzania Energią, Pl. Ratuszowy 6, pok. 510 tel. 33 497 15 18