Uroczysty Finał Konkursu „Szanuj energię, chroń klimat” – 14 edycja 2023/2024

14 czerwca br. w Bielskim Centrum Kultury w Bielsku-Białej w godzinach 14:00 – 16:00 odbył się uroczysty finał 14. edycji konkursu „Szanuj energię, chroń klimat”, który w tym roku odbywał się pod hasłem „Klimatyczne Bielsko-Biała”.

Tegoroczna edycja konkursu składała się z 5 kategorii, dostosowanych do różnych grup wiekowych: przedszkola, szkoły podstawowe (klasy 1-3, 4-6, 7-8) oraz szkoły ponadpodstawowe. Konkurs trwał przez 8 miesięcy, a zadania w każdej kategorii obejmowały:

 1. Wycieczkę ekologiczną
 2. Udział w ekologicznych zajęciach edukacyjnych – przeprowadzanych przez nauczyciela, partnera kategorii konkursowej lub w Centrum Edukacji Ekologicznej Ekosynteza
 3. Wykonanie plakatu – uczestnicy tworzyli plakaty jako Ambasadorzy Klimatu, prezentując swoje indywidualne zobowiązania lub działania proekologiczne
 4. Praca konkursowa – zadanie adekwatne do kategorii wiekowej

W konkursie wzięło udział 84 placówki oświatowe, w tym przedszkola, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe. W działania konkursowe zaangażowało się blisko 100 nauczycieli koordynatorów oraz wielu nauczycieli opiekunów. W zajęciach i warsztatach przeprowadzonych przez partnerów konkursu uczestniczyło ponad 4000 dzieci i młodzieży.

Konkurs „Szanuj energię, chroń klimat” organizowany jest przez Urząd Miejski w Bielsku-Białej, Wydział Ochrony Środowiska i Energii we współpracy z Wydziałem Gospodarki Odpadami oraz partnerami merytorycznymi:

 • Zakład Gospodarki Odpadami S.A. Bielsko-Biała
 • PreZero Bielsko-Biała S.A.
 • AQUA S.A. Bielsko-Biała
 • Leroy Merlin Bielsko-Biała
 • Flojamo
 • Nadleśnictwo Bielsko
 • Kino Helios Bielsko-Biała
 • Studio Filmów Rysunkowych Bielsko-Biała (po raz pierwszy w tej edycji)

Serdecznie dziękujemy wszystkim nauczycielom i uczniom za ich ogromny wysiłek edukacyjny i twórczy oraz za pomysłowość w kreowaniu różnorodnych zajęć i wycieczek. Dzięki Wam ten konkurs nie tylko edukuje, ale także inspiruje do działania na rzecz ochrony klimatu i środowiska.

Tegoroczny finał konkursu „Szanuj energię, chroń klimat” był wyjątkowy. Dziękujemy wszystkim za udział i zaangażowanie, które przyczyniły się do sukcesu tego wydarzenia. Razem możemy działać na rzecz lepszego, bardziej ekologicznego świata!