Zadania dla placówek oświatowych

Zdjęcie nauczycieli

2 listopada oficjalnie rozpoczynamy 8 edycję konkursu “Szanuj energię, chroń klimat”.  Jak co roku konkurs został ogłoszony na konferencji dla nauczycieli w siedzibie Miejskiego Zarządu Oświaty
w dniu 19 października 2017 roku.

Usunięto obraz.

Głównym celem konkursu jest zainteresowanie uczniów
i dzieci tematyką zrównoważonego rozwoju, oszczędzania energii i ochrony klimatu. Najlepiej oceniane są prace, które w kreatywny i innowacyjny sposób pokazują jakie są sposoby na walkę ze smogiem.

Konkurs podzielony jest na grupy wiekowe, dzięki temu dociera do dzieci i młodzieży na każdym etapie edukacji: od przedszkola aż po szkołę ponadpodstawową.

Jakie są w tym roku tematy konkursów?

Obecnie proponujemy pięć kategorii tak, aby każdy mógł znaleźć odpowiednią formę dla siebie. Od przedstawienia, poprzez pracę plastyczną, plakat, skecz i fotografię.

Przedszkolaki zabawią się w aktorów podczas przedstawienia przygotowanego przez nauczyciela oraz wezmą udział w zajęciach przygotowanych przez pracownika P.K.Therma, a uczniowie klas I-III w formie plakatu będą promowali ciepło systemowe.
Do realizacji pracy konkursowej udostępniamy scenariusz zajęć, który może być pomocny przy przeprowadzeniu lekcji o tematyce antysmogowej, partnerem kategorii jest P.K. Therma. Starsi uczniowie klas IV-VII będą mieli za zadanie stworzyć Eko mrówkę
z surowców wtórnych oraz wymyślić dla niej imię, kategoria jest organizowana przy współpracy z ZGO S.A.. Szkoły ponadpodstawowe, aby wziąć udział w konkursie, będą musiały wykazać się kreatywnością i stworzyć skecz pt.: „Wygnanie smoga”. Dodatkowo organizatorzy chcą także zaproponować uczniom szkół ponadgimnazjanych przedstawienie finansowane przez partnera kategorii Teatr Polski w Bielsku-Białej pt: “Podejrzany, podejrzana. Tajemnice Teatru”. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń (więcej informacji pod numerem tel. 33 497 15 18).

Jak przygotować uczniów do konkursu?

Każda edycja konkursu „Szanuj energię, chroń klimat” pokazuje, że uczniowie są bardzo kreatywni, a nauczyciele zmotywowani i zaangażowani. Jest to możliwe dzięki ścisłej współpracy z Miejskim Zarządem Oświaty, którego pracownicy są także Ambasadorami Klimatu. Elementem poprzedzającym wzięcie udziału w konkursie jest przeprowadzenie zajęć dydaktycznych na temat oszczędzania energii. Nauczyciele mają do dyspozycji materiały edukacyjne, bajki animowane dla najmłodszych czy kolorowanki dostępne na naszej stronie w tym np. Komiks “Bielski i Biała ratują miasto” dotyczący tematyki antysmogowej, czy “Jak mrówka uczyła bielszczan segregować śmieci” o nowym systemie segregacji odpadów.

Dodatkowo przygotowaliśmy w tym roku konkurs dla mieszkańców. Partnerem tej kategorii jest Aqua S.A.. Zadanie polega
na zrobieniu zdjęcia  pt.: “Jak zwyciężyć smoga?”. Zrealizowanie tego zadania przez osobę związaną z daną placówką (uczeń, nauczyciel, rodzic) jest konieczne przy uzyskaniu certyfikatów “Przedszkole
z dobrą energią” i “Szkoła z dobrą energią”.

Wyniki konkursu co roku ogłaszane są na Beskidzkim Festiwalu Dobrej Energii, który w sposób interaktywny, łącząc zabawę
z nauką,  zachęca mieszkańców
do oszczędzania energii w codziennym życiu.

Załączniki:

Ogólny regulamin konkursu

Warunki szczegółowe

Formularz zbiorczy prac

Karta zgłoszenia uczestnika

Scenariusz zajęć dla klas I-III

Więcej informacji na ten temat udziela: Biuro Zarządzania Energią, Pl. Ratuszowy 6, pok. 510  tel. 33 497 15 18