Ekoporady

Słońce
Korzystaj z naturalnego oświetlenia!

Najbardziej ekologiczne jest naturalne oświetlenie. Ma na to wpływ kilka czynników:

  • rozmieszczenie okien, ich wymiar i kształt,
  • czystość szyb okiennych (brudne szyby mogą zatrzymywać 30-50% światła),
  • zabezpieczenia przed olśnieniami i cieniami (zasłony),
  • zastosowane kolory ścian i wyposażenia (stosuj jasne kolory).
Okno
Wietrz krótko i intensywnie!

Aby wywietrzyć pomieszczenie w zimie, otwieraj okna na krótki czas przy jednoczesnym zamknięciu zaworów termostatycznych. Krótkie i intensywne wietrzenie jest bardziej efektywne energetycznie niż pozostawianie lekko uchylonego okna na długi czas.

Lodówka
Chłodzenie z energią

Nie wkładaj ciepłych pro­duk­tów do lodówki, otwieraj ją jak najrzadziej, co pewien czas usuwaj kurz z wymiennika z tyłu oraz regularnie odmrażaj lodówkę - tak zużyjesz 3 razy mniej prądu.

Grzejnik
Odsłoń grzejniki

W okresie grzewczym zapewnij by grzejniki nie były zasłonięte. Zaoszczędzisz w ten sposób 5% energii! Za grzejnikami umieść na ścianie specjalną folię odbijającą promieniowanie cieplne (tzw. ekran) - zyskasz dodatkowe 5% oszczędności.

Termometr
Grzej się z energią!

Utrzymuj 20 st.C w pokoju dziennym i obniż temperaturę, gdy nie jest on użytkowany. Dobrze jest także obniżać temperaturę na noc w sypialni.

Wykres
Lato z energią!

Zmniejsz koszty klimatyzacji. Jeśli to możliwe podczas jej działania unikaj pracy urządzeń generujących ciepło oraz otwierania okien. Regularnie czyść filtry.

Odkurzacz
Odkurzaj z energią!

Reguluj pracę odkurzacza w zależności od czyszczonego podłoża. Zmieniaj często zbiornik kurzu,nie czekaj aż się całkowicie zapełni, gdyż wtedy zużycie energii rośnie o ok. 50%

Drukarka
Drukuj z energią!

Nie drukuj niepotrzebnie lub drukuj dwustronnie a także nie zostawiaj drukarki na czuwaniu, gdy jest to zbędne - oszczędzasz lasy i zmniejszasz zużycie energii

Kawa
Pij kawę z energią!

Po przygotowaniu kawy przelej ją do termosu i wyłącz ekspres, ta prosta czynność zaoszczędzi wiele energii i pieniędzy w portfelu.

Żarówka
Oświetlaj z energią!

Wymień żarówki żarowe lub halogenowe na energooszczędne świetlówki kompaktowe albo LED-y- ich zakup zwróci Ci się przed upływem 1 roku

Telewizor
Oglądaj z dobrą energią!

Nie zostawiaj włączonego telewizora, kiedy nie jest używany. Jeżeli nie oglądasz TV, wyłącz odbiornik najlepiej całkowicie (na listwie). Praca w trybie czuwania (stand-by) również powoduje zużycie energii.

Garnek
Gotuj z energią!

Przy gotowaniu uży­waj pokry­wek (najlepiej przezroczystych) – przyspieszą gotowanie. Nie pod­noś ich zbyt często. Oszczędzasz 30% energii.

Żółty samochód
Nie ruszaj auta dla kilometra!

Jeśli masz wyjść i załatwić coś w najbliższej okolicy zrób to pieszo, albo korzystając z roweru. Samochód na pierwszym kilometrze zużywa nie tylko więcej paliwa, ale także bardziej niszczy silnik.

Rodzina przy samochodzie
Samochód lubi towarzystwo

Kiedy jedziesz samochodem postaraj się by każde miejsce było zajęte. Wożenie powietrza dużo kosztuje.

Herbata
Pij herbatę z energią!

Nalej do czajnika tyle wody, ile wypijesz. Dużo zaoszczędzisz, a herbatę będziesz mieć szybciej.

Okno
Korzystaj ze słońca!

Zimą odsuwaj zasłony zawsze, gdy zaświeci słońce, latem odwrotnie.

Zaproponuj swoją ekoporadę