Print Friendly, PDF & Email

Ekoporady

Korzystaj z naturalnego oświetlenia!

Najbardziej ekologiczne jest naturalne oświetlenie. Ma na to wpływ kilka czynników:
• rozmieszczenie okien, ich wymiar i kształt,
• czystość szyb okiennych (brudne szyby mogą zatrzymywać 30-50% światła),
• zabezpieczenia przed olśnieniami i cieniami (zasłony),
• zastosowane kolory ścian i wyposażenia (stosuj jasne kolory).

Wietrz krótko i intensywnie!

Aby wywietrzyć pomieszczenie w zimie, otwieraj okna na krótki czas przy jednoczesnym zamknięciu zaworów termostatycznych. Krótkie i intensywne wietrzenie jest bardziej efektywne energetycznie niż pozostawianie lekko uchylonego okna na długi czas.


Chłodzenie z energią!

Nie wkładaj ciepłych pro­duk­tów do lodówki, otwieraj ją jak najrzadziej, co pewien czas usuwaj kurz z wymiennika z tyłu oraz regularnie odmrażaj lodówkę - tak zużyjesz 3 razy mniej prądu.

Odsłoń grzejniki

W okresie grzewczym zapewnij by grzejniki nie były zasłonięte. Zaoszczędzisz w ten sposób 5% energii! Za grzejnikami umieść na ścianie specjalną folię odbijającą promieniowanie cieplne (tzw. ekran) - zyskasz dodatkowe 5% oszczędności.


Grzej się z energią!

Utrzymuj 20 st.C w pokoju dziennym i obniż temperaturę, gdy nie jest on użytkowany. Dobrze jest także obniżać temperaturę na noc w sypialni.

Lato z energią!

Zmniejsz koszty klimatyzacji. Jeśli to możliwe podczas jej działania unikaj pracy urządzeń generujących ciepło oraz otwierania okien. Regularnie czyść filtry.


Odkurzaj z energią!

Reguluj pracę odkurzacza w zależności od czyszczonego podłoża. Zmieniaj często zbiornik kurzu,nie czekaj aż się całkowicie zapełni, gdyż wtedy zużycie energii rośnie o ok. 50%

Drukuj z energią!

Nie drukuj niepotrzebnie lub drukuj dwustronnie - oszczędzasz lasy i zmniejszasz zużycie energii


Pij kawę z energią!

Po przygotowaniu kawy przelej ją do termosu i wyłącz ekspres.Ta prosta czynność zaoszczędzi wiele energii i pieniędzy w portfelu.

Oświetlaj z energią!

Wymień żarówki żarowe lub halogenowe na energooszczędne świetlówki kompaktowe albo LED-y- ich zakup zwróci Ci się przed upływem 1 roku


Oglądaj z dobrą energią!

Nie zostawiaj włączonego telewizora, kiedy nie jest używany. Jeżeli nie oglądasz TV, wyłącz odbiornik najlepiej całkowicie (na listwie). Praca w trybie czuwania (stand-by) również powoduje zużycie energii.

Gotuj z energią!

Przy gotowaniu uży­waj pokry­wek (najlepiej przezroczystych) – przyspieszą gotowanie. Nie pod­noś ich zbyt często. Oszczędzasz 30% energii.

Zaproponuj swoją ekoporadę


Print Friendly, PDF & Email